Refraktif Cerrahi Sık Sorulan Sorular

Refraktif Cerrahi Sık Sorulan Sorular

Laser tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı oluşur mu?

Laser tedavileri uyuşturucu özelliğe sahip göz damlaları yardımıyla yapılırlar. Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Zaten işlem, göz başına ortalama 5 dakika gibi çok kısa bir zamanda gerçekleştiğinden hastalarımızın çoğu ne olduğunu anlamadan operasyon bitmiş oluyor.

Ameliyat sonrası lasik tedavisinde rahatsızlık hissi (batma, yanma, sulanma, bulanık görme) yaklaşık5-6 saat sürer. Bir başka deyişle hastalar bir gün sonra uyandıklarında rahatlıkla günlük aktivitelerini yerine getirebilirler.

Lazer tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler?

Sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakması gerekir. Ameliyat günü rahat kıyafetler giyilmesi, makyaj yapılmaması, hatta parfüm kullanılmaması önerilir.

Lazer tedavisi güvenli midir?

Excimer lazer tedavisi yaklaşık 25 yıldır tüm dünyada uygulanmaktadır. Bu süreçte bu tedaviyi bırakmamızı gerektirecek kadar ciddi komplikasyonlarla karşılaşılmamıştır. Özellikle son dönemlerde gelişen tetkik cihazlarının yardımıyla, uygun hasta seçimi yapılıp doğru zamanda doğru tedavi uygulanırsa sonuçlar son derece tatminkârdır.

 

Laser tedavisi sonrası yapılması gerekenler

Tedaviden hemen sonra hastalarımızı rahatlatmak amacıyla antibiyotik ve kortizon içeren 2 göz damlası verilir ve saat başı kullanmaları istenir. Bir gün sonra ilaçların dozları azaltılır ve bu damlalar bir hafta boyunca kullanılır.

1 hafta boyunca denize, havuza girilmemesi ve gözün ovuşturulmaması önemlidir

Teknolojinin sürekli geliştiği bu dönemde daha mükemmel bir tedavi ortaya çıkabilir mi?

Bu soru göz hekimi olarak benim de her zaman kafamı karıştıran ve Excimer lazer olmam için beklememe sebep olan bir soruydu. Ancak şu anda gelinen noktada elde ettiğimiz sonuçlar o kadar tatminkâr ki beklemenin sonu olmadığını ve teknolojiyi bir yerinden yakalamam gerektiğini düşünüp bu tedaviyi 8 yıl önce oldum. Şu anda verdiğim karardan son derece memnunum.

Lazer tedavisinin yapılması, ileride yapılabilecek katarakt ameliyatına engel mi?

Katarakt operasyonu öncesi, kaç numara göz içi merceği takılacağını hesaplamak için biyometri denilen bir ölçüm yapılır. Biyometride kornea  kurvaturu(eğimi)   önemlidir . Excimer laser tedavisi kornea kurvaturunu  kalıcı olarak değiştirdiğinden bir dönem göz içi mercek hesaplamalarında zorluklar yaşandı. Ancak son 4-5 yıldır geliştirilen yeni formüllerle bu sorun artık aşılmıştır.Dolayısyla Excimer laser tedavisinden sonra katarakt ameliyatı dahil olmak üzere  tüm göz ameliyatları güvenle  yapılabilir.

.

Femtosaniye  Lasik ile normal Lasik arasında fark var mıdır?

Femtosaniye lazer  Excimer lazer tedavisinin en önemli aşaması olan fleb( korneanın üst kısmından kaldırılan doku parçası)  oluşturulmasını  gerçekleştiren bir yöntemdir. Bunun dışında kornea içi halka  uygulamaları ve kerotoplasti (kornea nakli) ameliyatlarında da kullanılabilmektedir. Nobel fizik ödüllü  bu laser teknolojisi, saniyenin katrilyonda biri sürede yaptığı kızılötesi atışlarla kornea içinde çok düzgün bir kesi oluşturur. Fleb oluşturulması sırasında standart keratomlarda görülebilen komplikasyonlar bu sistemde neredeyse  oluşmaz, dolayısıyla daha güvenli bir yöntemdir. Femtosaniye laserin kullanıldığı refreaktif cerrahinin standart keratomla yapılan tedavilere göre daha iyi görsel sonuçlar verdiğini bildiren yayınlar vardır.

Sonuç olarak Excimer lazer cerrahisi bir estetik cerrahidir. Yapılması zorunlu bir işlem değildir. Bu nedenle cerrahiye karar verildiği zaman mümkün olan en  güvenli yöntemle bu işi gerçekleştrmek gerekir. Femtosaniye lazer ile fleb oluşturulan Excimer lazer tedavisi  bugün için en güvenilir yöntemdir.

Laser tedavisi sonrası numaranın geri gelmesi mümkün mü?

Düzeltilen numaranın tamamının geri gelmesi söz konusu değil ancak 100 hastadan 5’inde gözlük kullanmayı gerektirecek numaralar kalabiliyor.  Genellikle yüksek numara düzeltmelerinde karşılaşılabilen bu durumda kornea  yapısı izin verirse  aynı bölgeden tekrar lazer yapmak mümkündür.

Astigmatın tedavisi mümkün mü?

Excimer laser tedavisi başladığından beri 6 numaraya kadar astigmatın tedavisi mümkündür